Kamusal Hizmetler
Açık ve Kapalı Alan Vektör Mücadelesi PDF Yazdır e-Posta

Herhangi bir yerde haşereler ile başarılı bir şekilde mücadele yapmanın en önemli şartı mücadele programının planlanması ve bu programların merkezden perifere doğru ideal bir organizasyonla yürütülmesidir.

Planlama ve organizasyon çalışmalarının başarısı bu konuda çalışan personelin kademeli olarak yetiştirilmesi ile mümkündür. Planlama ve organizasyon vektörlerle çalışmalara başlamadan önce bu aktivasyonları yönlendirecek yönetici personel tarafından yapılmalıdır. Planlama ve organizasyonun sağlıklı bir şekilde yapılması ve yürütülmesinin sağlanması uygulama zamanlamasıyla iş planının oluşturulabilmesi, mücadele alanının sınırlarının belirlenmesi, kent zararlıları olarak adlandırdığımız sivrisinek, karasinek, larva ve ergin habitatlarının ayrıntılı haritalarının yapılması, örnekleme alanlarının seçilmesi, uygun mücadele şeklinin belirlenmesi, uygun insektisitlerin ya da diğer mücadele alanlarının belirlenmesi ve gerekli olan araç, gereç ve personel ihtiyacının başlangıçta tespit edilmesine bağlıdır.

Devamını oku...
 
Özelleştirme Danışmanlığı PDF Yazdır e-Posta

1987 yılından itibaren ülkemizde yapılan özelleştirmeler, özelleştirme şekli tartışılır olmakla birlikte, özelleştirmesi yapılan hizmet ve mal üretiminin daha verimli bir şekilde gerçekleştiğini açıkça ortaya koymuştur.

Gelişmekte olan bir çok ülke özelleştirme işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirerek hem ülke ekonomisi üzerindeki yükü kaldırmış hem de makro düzeyde ekonomik verilerin düzelmesini gerçekleştirmişlerdir. Oysa hizmetlerinin ve mal üretiminin çoğunu devletin gerçekleştirdiği bir çok ülke ekonomisi iflas eder düzeye gelmiştir.

Ülkemizde yerel yönetimlerin bir çok hizmeti özelleştirmesi ile hizmetler daha ekonomik ve verimli olmaya başlamıştır. Çünkü yerel yönetimlerde geçmiş yıllarda partizanlık nedeni ile oluşturulan işçi yığılmaları yapılması gereken hizmetlerin daha iyi olmasını gerektirirken, aksine hizmetlerin daha yavaş ve verimsiz yapılmasına neden olmuştur. Özellikle partizanca davranan bir çok işçi yeni yönetimi zorda bırakmak ve başarısız göstermek için yapılacak hizmetleri aksatma yoluna gitmektedir. Bu da genel belediye hizmetleri ne kadar iyi olursa olsun belediye yönetimini zorda bırakmaktadır.

Devamını oku...